Delfínia láska

Ani mnohé vody nedokážu uhasiť lásku, a rieky jej nezatopia.  Pieseň Šalamúnova 8,7

Bolo by možno ťažké dať delfínovi IQ test, ale veterinárni experti tvrdia, že správanie delfína naznačuje, že je jedným z najinteligentnejších tvorov na Zemi. Dokáže vymýšľať hry, riešiť problémy, a zdá sa, že dokonca prejavuje emócie.

Jeden mladý delfín, pomenovaný Algae, si doberal iné ryby tak, že ich vnadil na kusy sépie a vždy v poslednej minúte v rýchlosti zmizol. Inokedy zaniesol pierko k jednej vodnej tryske, pustil ho do nej a sledoval, ako odletí v prúde vody. Jedna blízka samička vylepšila túto hru tak, že uvoľnila pierko vedľa trysky, nie v nej, čím získala čas, aby sa trochu vzdialila a čakala na pierko, ktoré prúd vystrekol k nej.

Dva delfíny sa zasa pokúšali dostať murénu zo skalnej pukliny. Jeden delfín odplával a vrátil sa s mŕtvou ropušnicou obyčajnou. Pomocou ostrých tŕňov na jej chrbte poštuchávali murénu, a nakoniec ju donútili, aby vyšla z pukliny. Murénu potom chytili a pustili až uprostred nádrže, kde sa z nej snažili urobiť spoluhráča.

Hovorí sa, že delfíny vyjadrujú radosť, strach i smútok. V jednom morskom akváriu boli na tri týždne od seba odlúčené dva delfíny  – samce, ktoré boli na seba navyknuté. Keď ich potom opäť dali dokopy, celé dni boli nerozlučne spolu, plávali spolu bok po boku, vyskakovali z vody a úplne ignorovali ostatných spoluhráčov.

Iný samec odmietal jesť, keď zomrela jeho partnerka. Točil jej telom, ustavične pískal, a napokon zomrel od žiaľu. Pripúšťate, že zomrel na zlomené srdce ?

Zdá sa že Pán Boh vložil lásku aj do niektorých živočíchov  – možno do viacerých než si uvedomujeme. Pán Boh má toľko lásky, že chce, aby ju mal každý. A táto láska – skutočná pravá láska, je silnejšia než čokoľvek iné. V Piesni Šalamúnovej 8,6  je napísané, že láska je silná ako smrť. Keď pomyslíme na to, čo bol Ježiš ochotný pre nás urobiť – ísť na kríž -môžeme povedať, že táto láska je skutočne silnejšia než smrť.