Tučniaky okaté

…nám je užitočné, aby zomrel jeden človek za ľud, a nie aby zahynul celý národ.  Ján 11,50

Tučniaky sú čierno-biele vtáky, ktoré žijú na južnej pologuli a vykračujú tak, že vyzerajú ako muži vo frakoch. Po zemi sa vlečú pomaly, i keď v prípade nebezpečia dokážu vyskočiť na skaly veľmi rýchlo. Vďaka svojim aerodynamickým telám a plutvám tučniaky plávajú vo vode veľmi ľahko.

Tučniaky okaté, ktoré merajú asi 45 centimetrov, žijú v Antarktíde. Samce zbierajú okruhliaky a darujú ich samičkám, ktoré z nich stavajú hniezdo. Keďže v tejto oblasti je ťažké nájsť vhodné okruhliaky, vtáky sa ustavične pokúšajú ukradnúť kamene jeden druhému. Tento zvyk si veľmi ľahko osvoja, pretože tučniaky hniezdia v kolóniach, aby lepšie chránili  svoje mláďatá pred dravcami.

Uvádza sa, že keď tučniaky okaté vyrastú, čo sa odohráva na zemi, vracajú sa späť do mora ako celá skupina. Keď prídu na okraj ľadovca, chcú zoskočiť do vody a loviť potravu, ale zdráhajú sa, pretože tam môže byť leopardí tuleň, ktorí čaká, kým jeho korisť neskočí do vody. Tieto zvieratá sú hlavnými nepriateľmi tučniakov okatých a predstavujú trvalé nebezpečenstvo. Podľa správ pozorovateľov, keď tučniaky okaté dôjdu na okraj ľadovca, tlačia sa a postrkujú, kým jeden z nich nepadne do vody. Potom všetky čakajú. Ak sa postrčený tučniak nevynorí, ostatné vedia, že pod hladinou číha tuleň leopardí a nevstupujú do vody. Ak vyjde na pevninu , znamená to že voda je bezpečná a všetky sa do nej vrhnú.

Tučniak, ktorý skočil do vody ako prvý, v podstate riskoval svoj život za ostatných. Aj keď je pochybné, či tučniaky si také veci uvedomujú, my by sme si určite mali. Tučniak, ktorý zomiera, aby zachránil ostatných, predstavuje dobrý príklad toho, čo Ježiš urobil pre teba a pre mňa.