Kto koho vychováva?

„Prisahám, že nevojdete do zeme, vzhľadom na ktorú som bol pozdvihol svoju ruku prisahajúc, že vás osadím v nej, krome Kálefa, syna Jefunneho, a Jozuu, syna Núnovho. Ale vaše malé deti, o ktorých ste povedali, že budú za lúpež, tie ta vovediem, a poznajú zem, ktorou ste vy pohŕdli.“ (4. Moj. 14, 30-31)

Aj keď rodičia malého Miloša neboli kresťanmi, učili ho Ježišovu modlitbu „Otče náš“. Vždy večer pred spaním sa s ním krátko pomodlili: „Drahý Bože, požehnaj ocka, mamku i Miloška a urob ho dobrým chlapcom.“ Keď Miloško povyrástol, modlil sa túto modlitbičku sám.

Raz večer, keď sa pomodlil, spýtal sa mamy: „Mami, ty sa modlíš?“

„Nie, zlatko.“

„A ocko sa modlí?“

„Nikdy som ho nepočula modliť sa.“

„Tak prečo sa ja musím modliť?“

„Aby si bol dobrý. Nechceš byť azda dobrý?“

„Chcem byť dobrý. Ale prečo sa ty a ocko nemodlíte?“

„Nás to rodičia nenaučili.“

„Mami, nemyslíš si, že od takého chlapca, ako som ja, čakáte príliš veľa? To sa mám modliť za celú rodinu? Myslím si, že ty a ocko by ste mi mali aspoň trochu pomôcť.“

A tak chtiac-nechtiac rodičia sa začali modliť tiež.

***

253 kresťanom bola položená otázka: V akom veku si sa rozhodol pre Krista?

Do 20-tich rokov – 138

Od 20 do 30 rokov – 85

Od 30 do 40 rokov – 22

Od 40 do 50 rokov – 4

Od 50 do 60 rokov – 3

Od 60 do 70 rokov – 1

Nad 70 rokov – 0

„Bolo by možné rodiť vychované deti, keby boli vychovaní ich rodičia.“ (J. W. Goethe)

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č.13

Čas rozhodnúť sa

„Preto, ako hovorí Duch Svätý: Dnes, keď počujete jeho hlas, nezatvrdzujte svoje srdcia ako pri vzbure v deň pokúšania na púšti.“ (Žid. 3,7.8)

Dávid Brainerd, veľký misionár medzi americkými Indiánmi, hovoril pri jednej príležitosti o Ježišovi s náčelníkom kmeňa. Dávid vedel, že náčelníkovi už chýba naozaj veľmi málo, aby sa rozhodol prijať Ježiša a stať sa jeho nasledovníkom. V jednej chvíli si však všimol, že náčelnik akoby sa zarazil a váhal. Vtedy Dávid vstal, vzal paličku a do prachu nakreslil okolo náčelníka kruh. Povedel mu: „Rozhodni sa skôr, ako prekročiš tento kruh!“

Prečo naňho tak naliehal? Misionár si bol vedomý toho, že náčelník je veľmi blízko rozhodnutia odovzdať svoj život Bohu. Ak túto príležitosť nevyužije, možno už nikdy nebude jeho srdce také citlivé na Boží hlas, ako práve v tejto chvíli.

Modli sa, aby tvoje srdce dokázalo citlivo rozoznať ten správny moment pre rozhodnutie odovzdať svoj život Bohu. Premeškať ho by bol životný omyl.

„Po ulici „Zajtra“ dôjdeš do stanice „Nikdy„“ Anonym

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č.13

Divé husi

„A tak očistiac svoje duše poslušnosťou pravdy skrze Ducha cieľom nepokryteckého milovania bratstva vrúcne milujte jedni druhých z čistého srdca.“ (1.Pet. 1,22)

Keď divé husi odlietajú na zimu na juh do teplých krajín, ľahko ich spoznáte podľa toho, že letia v tvare písmena V. Možno vás zaujíma, aké tajomstvo sa skrýva za týmto nezvyčajným usporiadaním. Zistilo sa, že keď vták máva krídlami, vzdušný prúd, ktorý vytvára, nadnáša vtáka, ktorý letí bezprostredne za ním. Keď kŕdeľ letí v tvare V, má minimálne o 70 percent väčší dolet, ako keby letel každý vták sám. Podobne je to aj v našom živote. Ak máme ako kresťania spoločný smer a zmysel pre vzájomné spoločenstvo, oveľa ľahšie a rýchlejšie sa dostaneme do cieľa, pretože sa navzájom povzbudzujeme a pomáhame si. Keď husi stratia tento tvar, každá z nich náhle pocíti, ako ju brzdí odpor vzduchu. Rýchlo sa preto snaží znovu sa zaradiť do pôvodného útvaru a využívať nadnášajúci prúd vzduchu, ktorý vytvára hus letiaca bezprostredne pred ňou. Keď sa tá, ktorá letí ako prvá, unaví, zaradí sa do zadu a vymení ju ďalšia. Gáganie zozadu povzbudzuje tie, ktoré sú vpredu, aby si udržali potrebnú rýchlosť. Keď niektorá hus ochorie alebo ju zraní výstrel a klesá dolu, dve iné idú s ňou, aby jej pomohli a chránili ju. Zostanú pri nej až dovtedy, kým buď nie je schopná znovu letieť, alebo nezomrie. Potom sa snažia buď doletieť do svojho kŕdľa, alebo počkajú na ďalší a pokračujú s ním. Podobné nepísané pravidlá by mali platiť aj medzi ľuďmi. Dobrý vodca má svojim nasledovníkom cestu uľahčovať a my ho svojím „gagotaním“ nemáme znechucovať, ale povzbudzovať. Ak vidíme, že niekto nevládze, máme zostať s ním a pomôcť mu.

„Môj vzťah s Bohom súvisí s mojím vzťahom k ľuďom. Prehra v jednom spôsobí prehru aj v tom druhom.“ (Andrew Murray)

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č.16

Červík

„Ale každý je pokúšaný od svojej žiadosti, vyvlačovaný a vábený, a potom žiadosť, keď počne, rodí hriech, a hriech, keď je vykonaný, plodí smrť.“ (Jak. 1,14.15)

Keď som robila v záhrade, užasla som nad tým, aká veľká a zdravá dyňa tam vyrástla. Stopky listov boli hrubé a silné a listy obrovské. O niekoľko dní neskôr som si všimla, že začína akosi vädnúť. Asi o týždeň, na moje počudovanie, celá rastlina úplne uschla. Bola som zvedavá, čo sa jej stalo. Vytiahla som preto rastlinu zo zeme a skúmala jej korene. Zdali sa byť zdravé. Potom som však objavila, že do stonky sa prevŕtal malý červík, ktorého zvonku vôbec nebolo vidno, a prehrýzol v stonke všetky vlákna, ktorými dyňa prijímala živiny. Potom sa do dyne nasťahoval a vyhrýzal ju zvnútra. Preto dyňa tak rýchlo uschla. Skrytý hriech, podobne ako tento červík, nás najprv oddelí od zdroja života a potom nás zožiera zvnútra, až sa z nás stanú duchovne mŕtvi ľudia.

„Nikdy sa nebi so sviňou. Obaja sa celkom zašpiníte – a svini sa to bude páčiť.“ (Anonym)

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č.16