Záchrana

„Múdry bojovník je mocnejší než silák, učený prevyšuje toho, čo sa robí silným, lebo pod múdrym vedením budeš viesť svoj boj a v množstve poradcov spočíva záchrana.“ (Prísl. 24, 5 – 6)

1. júna 1940 Charles Lightoller so svojím synom Rogerom a mladým skautom Geraldom Ashcroftom vyplávali na svojej 17,5 m dlhej plachetnici smerom k Dunkerque, kde zostali na pobreží uväznené státisíce ustupujúcich spojeneckých vojakov. Britské námorníctvo totiž vydalo rozkaz, že všetci majitelia motorových plavidiel dlhých 9-30 metrov, majú poskytnúť svoje plavidlá námorníctvu za účelom záchrany týchto vojakov.

Na ich plachetnici mohlo byť oficiálne 21 osôb. Lightoller na ňu nalodil 127 britských vojakov. Pasažieri boli na sebe natlačení ako sardinky. Aj keď to bolo na takú malú loď príliš veľké množstvo ľudí, Lightoller by si neodpustil, keby na more vyplávali čo len s jedným prázdnym miestom na palube lode.

Nemci začali lietadlami záchranné člny ostreľovať, ale im sa pomocou šikovných manévrov podarilo všetkých zachrániť. Keď sa už blížili k prístavu, vojaci sa začali zhromažďovať na jednu stranu lode a takmer ju prevrátili. Vtedy im Roger prikázal, aby si ľahli na palubu a ani sa nehli, kým im to nepovolí. Napokon šťastne pristáli a nikomu sa nič nestalo.

„Všetci máme dva životy. Druhý sa začína, keď si uvedomíte, že máte iba jeden.“ (Tom Hiddleston)

Zdroj: O kráse človeka – M. Bieliková