TEKVICA

                   Tekvice majú rôzne tvary – môžu byť guľaté, sploštené, vajcovité  a pod. Sfarbenie ich kôry býva oranžové, žlté, zelené, biele, čierne alebo fialové. Ich dužina je buď oranžová alebo žltá, uprostred je plná semienok.

                   Jedinečná nutričná hodnota tekvice je daná nielen látkami, ktoré obsahuje, ale i látkami, ktoré  v nej chýbajú. Patrí k potravinám s najnižším obsahom tuku a sodíka, látok ohrozujúcich artérie a srdce. Naopak vyniká  množstvom betakaroténu a minerálov – ako je draslík a vápnik.  Obsahuje veľké množstvo rozpustnej vlákniny, vďaka ktorej má schopnosť zaháňať hlad.  Nakoľko tekvica obsahuje  málo sodíka a hodne draslíka, pomáha znižovať  krvný tlak a bráni tvorbe krvných zrazenín v artériách. Ľudia s hypertenziou môžu jesť tekvicu každý deň v akejkoľvek forme / ale nemali by ju soliť, pretože by tým znížili jej účinky/. Ľudia, ktorí trpia ischemickou srdečnou chorobou , by tekvicu mali jesť najmenej trikrát do týždňa. Tekvica pôsobí v obličkách ako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moču a vylučovanie tekutín z tela. Vďaka bohatému obsahu alkalizujúcich minerálnych solí -dužina tekvice neutralizuje nadbytok žalúdočnej kyseliny a na sliznicu žalúdka má zmäkčujúci a ochranný účinok.

                   Konzumácia tekvice ,  hlavne mixovanej so sojovým mliekom, sa predpisuje pri nadbytku žalúdočnej kyseliny , pri  poruche trávenia, pri pálení záhy a v prípadoch žalúdočných a dvanástorníkových vredov. Vláknina tekvice je rozpustná  a pôsobí ako mierne preháňadlo, ktoré nedráždi črevá. Tekvica obsahuje tri najúčinnejšie látky rastlinného pôvodu, pri ktorých bol preukázaný antikarciogénny účinok: –  betakarotén,  vitamín C,  vláknina.

 Práprava tekvice na varenie:  Tekvicu rozkrájajte na primerane veľké časti, lyžicou zbavte dužinu semien a odstráňte vláknitý stred. Olúpte kôru a tekvicu potom podľa potreby rozkrájajte na menšie kúsky. Varená tekvica sa používa aj do polievok.

Pečená tekvica sa rozkrojí na polovice alebo na viac kusov a v rúre sa pečie do zlatohneda. Podáva sa s medom alebo  s ovocím.

Pyré: Po uvarení   sa tekvica rozmixuje so sojovým mliekom. Podľa chuti sa môže osladiť- a to najlepšie medom.                

  /Zdroj: Prameny zdraví/

Pridaj komentár