…jako tvoje dni, tak i tvoja sila. 5. Moj 33,25
Zjavne veľká sila niektorých veľkých chrobákov bola pre vedcov istý čas záhadou. Len nedávno bolo tajomstvo odhalené. Dobrým príkladom je potápnik. Má dĺžku štyri centimetre a jeho takmer dokonalý tvar sa podobá kvapke slzy. Jeho telo je zospodu ploché a pri plávaní má tento hmyz mierne zodvihnutú hlavu. Voda sa rozostupuje okolo chrobákovho tela, obteká ho a spája sa za ním s veľmi malou turbulenciou. Potápnik sa pohybuje vpred pomocou svojich silných zadných nôh, ktoré používa ako veslá. Každá noha je olemovaná štetinami, ktoré pri pohybe dozadu pôsobia ako veslová lopatka a pri pohybe dopredu pred ďaľším záberom zaľahnú. Tieto štetiny zodpovedajú až za 68 percent ťahu nôh a dávajú chrobákovi rýchlosť.
Keď sa potápnik ponorí, nesie si vzduch pod svojimi krovkami krídel a zadočkom. Keď nepláva, musí sa pridŕžať rastliny alebo dna. Inak ho bublina vynesie na hladinu. Tento majster – plavec manévruje veľmi obratne pri chytaní svojej obživy: slimákov, kôrovcov, hmyzu, žubrienok a dokonca i malých rybičiek.
Trinásť milimetrový krútňavec je ďalší vynikajúci plavec. Je však predurčený na plávanie po hladine. Tento chrobák nemá štetiny, ale malé, ploché lopatky na zadných nohách. Tieto plutvičky sa pri zábere nôh dozadu prekrývajú, a pri pohybe dopredu sa oddelia. Aj keď krútňavec nie je výkonný potápač, dokáže sa pohybovať veľmi rýchlo a robiť prudké zákruty na hladine pri cca šesťdesiatich pohyboch za sekundu. Tento chrobák nie je prispôsobený životu na suchu. Len vrchná časť jeho tela odpudzuje vodu, aby sa mohol vznášať spolovice nad vodou a spolovice pod vodou. Okrem toho, má dva páry očí , aby mohol sledovať dravcov nad hladinou a korisť pod hladinou.
Nech je to ktorýkoľvek tvor , Pán Boh dal každému živočíchovi práve také vybavenie, aké potrebuje, aby mohol žiť svoj život naplno. A je prirodzené vyvodzovať, že Stvoriteľ aj nám dá silu, ktorú potrebujeme, aby sme mohli zvládnuť rôzne životné situácie.