Kráľ alebo žobrák?

„Nehovorím toho preto, že by som mal nedostatok; lebo ja som sa naučil mať dosť na tom, čo mám. Viem byť aj ponížený a viem i mať hojnosť – v každej veci a vo všetkých veciach som vycvičený; viem aj sýtym byť aj lačnieť, mať hojnosť aj trpieť nedostatkom. Všetko vládzem v tom, ktorý ma posilňuje, v Kristovi.“ (Fil. 4, 11-13)

Jeden muž začal závidieť svojim priateľom, pretože mali väčšie a luxusnejšie domy. Rozhodol sa, že svoj dom predá a kúpi si nejaký lepší. Spísal všetky informácie o svojom dome a odniesol to do realitnej kancelárie, aby dom ponúkli na predaj. Medzičasom sledoval inzeráty a hľadal nejakú novú luxusnú vilu.

Krátko nato čítal v novinách inzerát na dom, ktorý sa mu zdal byť podľa jeho predstáv. Rýchlo preto zavolal do realitnej kancelárie a povedal: „Dom, o ktorom som čítal v dnešných novinách, je presne taký, aký som hľadal. Rád by som sa naň čím skôr pozrel!“

Pracovník mu položil niekoľko otázok a potom povedal: „Ale, pane, veď to je váš dom! Inzerát sme pripravili presne podľa toho ako ste nám ho opísali.“

Ako často sa porovnávame s druhými! Potom máme pocit, že to, čo máme, je malé, nevyhovujúce alebo staromódne. Prečo sa však porovnávať s tými, čo majú viac alebo lepšie veci? Prečo sa napríklad neporovnávať s tými, čo majú menej, alebo dokonca nemajú nič? Veď od toho, s kým sa porovnávaš, závisí to, či sa cítiš ako kráľ, alebo ako žobrák.

„Aj tí najšťastnejší ľudia sú v deviatich prípadoch z desiatich presvedčení, že nie sú celkom šťastní.“ (James)

 

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č. 9