Aký otec, taký syn

„Beda tým, ktorí sú hrdinmi do pitia vína, a tým, ktorí sú udatnými mužmi miešať opojný nápoj.“ (Iz. 5, 22)

Dvaja chlapci vyrastali v rodine, kde otec bol notorický alkoholik. Keď dospeli, každý z nich sa rozhodol ísť svojou vlastnou cestou. Po rokoch robil jeden psychológ výskum o tom, ako vplýva alkoholizmus rodičov na deti. Vyhľadal aj týchto dvoch mužov. Jeden z nich bol presne taký, ako jeho otec – beznádejný alkoholik. Druhý – úplný abstinent. Psychológ sa spýtal prvého muža: „Prečo ste sa stali alkoholikom?“ Druhého sa spýtal : „Prečo ste sa stali abstinentom?“ Zaujímavé na tom je to, že obaja odpovedali úplne rovnako: „Viete, môj otec bol notorický alkoholik. Čo iné by ste čakali?“ Každý z nás je zodpovedný za svoj život. Od druhých – aj od svojich rodičov – si môžeme zobrať dobrý, ale aj zlý príklad. Nezabudnite však, všetko závisí od toho, ako sa v živote rozhodnete.

„Človek po sebe zanecháva svetlo alebo tieň.“ (Fontana)

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č. 11

Dobrá investícia

„A tí boli šľachetnejší ako tí v Tesalonike a prijali slovo s celou ochotou a zkúmali písma každý deň, či je tomu tak.“ (Sk. 17, 11)

Keď raz kazateľ vchádzal so svojím synom do kostola, hodil do pokladnice mincu. V ten deň neprišlo do kostola veľa ľudí a zdalo sa, že to, čo v kázaní povedal, sa ich sŕdc príliš nedotklo. Po skončení bohoslužby, keď už všetci odišli, kazateľ otvoril pokladnicu, aby vybral dary. Vypadla však len jedna minca. Malý chlapec povedal otcovi: „Vidíš, otec, keby si tam viac dal, viac by ti teraz vypadlo.“ Podobný princíp platí aj pri štúdiu Biblie. Čím viac času sa rozhodneš investovať do tohto štúdia, tým viac z neho získaš pre seba.

„Nič tak nepodnieti rozumové schopnosti ako štúdium Písma. Žiadna iná kniha nepovznesie myšlienky a nepovzbudí schopnosti tak, ako pravdy Písma. (E. G. Whiteová)

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č. 11

Biela myš

„Hospodin pozrel z nebies na synov človeka, aby videl, či je niekto medzi nimi rozumný, hľadajúci Boha. Všetci dovedna sa odvrátili: zkazení sú. Neni toho, kto by činil dobré, neni ani jedného.“ (Žalm 14, 2 – 3)

Istý muž si kúpil bielu myš, ktorú chcel použiť ako potravu pre svojho domáceho miláčika – hada. Nič netušiacu myš pustil do terária, kde v pilinách spal had. Maličká myš si uvedomila, že stojí pred vážnym problémom – každú chvíľu ju môže za živa prehltnúť had. Myška potrebovala rýchlo niečo vymyslieť. Viete, čo urobilo toto vystrašené zvieratko? Začalo hrabať a pilinami prikrývať spiaceho hada. Prestalo až vtedy, keď bol celý had pochovaný v pilinách. Keď sa to myške podarilo, zjavne si myslela, že svoj problém vyriešila. Ale skutočné riešenie existovalo len mimo nej. Muž sa nad malou hlúpou myškou zľutoval a vybral ju z terária. Bez ohľadu na to, ako usilovne sa snažíme prikryť a poprieť svoj hriech a hriešnu prirodzenosť, naša námaha je úplne zbytočná. Hriech sa napokon „prebudí zo spánku“ a strasie zo seba to, čím sme ho tak staroslivo prikryli. Nebyť Božej láskavej a zachraňujúcej ruky, „zožral“ by nás zaživa.

„Sme ako mesiac. Všetci máme svoju tmavú, odvrátenú stranu, a nechceme, aby ju niekto iný videl.“ (Mark Twain)

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č. 11

Tajomstvo úspechu

„A stalo sa, keď dokončil Ježiš tieto reči, že žasly zástupy nad jeho učením, lebo ich učil ako taký, ktorý má právo a moc, a nie ako ich zákonníci.“ (Mat. 7,28-29)

O známom anglickom hercovi Macreadym koluje správa, že raz za ním prišiel jeden vynikajúci kazateľ s takouto prosbou: „Bol by som veľmi rád, keby ste mi niečo vysvetlili.“

„Nuž, čo by to malo byť?“ spýtal sa herec. „Neviem si predstaviť, čo by som ja mohol vysvetliť kazateľovi.“

„V čom spočíva rozdiel medzi mnou a vami? Večer čo večer vystupujeme na javisko a hráte pred davmi ľudí vymyslené historky a ľudia idú za vami, nech sa objavíte kdekoľvek. Ja kážem životne dôležité a nemenné pravdy, no nepamätám si, kedy naposledy ma počúvali také davy ľudí.“

„To je celkom jednoduché,“ odpovedal Macready. „Poviem vám, aký je rozdiel medzi vami a mnou. Ja predstavujem to, čo je vymyslené, akoby to bola pravda; vy predstavujete to, čo je pravda, akoby to bolo vymyslené.“

„Každý človek má tri charaktery: ten, ktorý predstiera, ten, ktorý má a ten, o ktorom sa domnieva, že ho má.“ (A. Carr)

Zdroj: Poďme si čítať! Príbehy na každý deň č. 11