No, ja by som istotne hľadal silného Boha … ktorý činí veľké veci a nevyzpytateľné, prepodivné a mnohé, že im niet počtu. Job 5,8.9
Vždycky žasnem, že v Božej prírode je toľko nevyspytateľných a prepodivných vecí, ktoré môžeme obdivovať. Niečo tak bežné a dobre známe, ako je let kolibríka, je také komplikované, že takmer prekračuje moju schopnosť pochopiť to.
Kolibrík je vďaka špeciálnym kostným a svalovým štruktúram jediným vtákom, ktorý dokáže lietať obrátený dolu hlavou, dopredu, hore,dolu a zo strany na stranu. Pri vzlietaní z hniezda začne trepotať krídlami ešte v sede tak, že hneď pri vzlete dosiahne takmer plnú rýchlosť. Ak je pri spore o územie napadnutý spredu, tento malý vták urobí salto, niekoľko metrov letí dolu hlavou a potom sa vráti do normálnej polohy.
Krídlové svaly kolibríka predstavujú viac než štvrtinu jeho hmotnosti. Keďže sa na krídla spolieha takmer pri každom pohybe, je pochopiteľné, že svaly má tak dobre vyvinuté. Zdá sa, že väčšina druhov kolibríkov nevie chodiť ani skákať a preto lietajú, aj keď sa chcú pohnúť len o pár centimetrov.
Aj keď sa zdá, že kolibrík trepoce krídlami oveľa rýchlejšie než iné vtáky, v skutočnosti urobí menej pohybov za sekundu než mnohé iné, väčšie vtáky. Väčšina z nich vytvára letovú silu pohybom krídla smerom dolu. Kolibrík vytvára vzletovú silu pohybom hore i dolu, preto žiadny pohyb nevychádza nazmar. Kolibríky, ktoré vážia len päť gramov, trepocú svojími krídlami dvadsať až dvadsaťsedemkrát za sekundu. Sýkorky, ktoré vážia dvakrát toľko, pohybujú svojimi krídlami rovnako rýchlo. Teda vidíte, že hmotnosť neurčuje rýchlosť pohybu krídel.
Riadený a precízny let kolibríka z neho robí jedno z najpozoruhodnejších stvorení na Zemi. Nie je úžasné vedieť, že náš Boh dokáže stvoriť toľko prepodivných vecí, veľkých i malých a všetky ich udržiavať ?