Sľub

„…ale sa chválime aj súženiami vediac, že súženie pôsobí trpezlivosť a trpezlivosť dokázanosť a dokázanosť nádej.“ ( Rim. 5, 3 – 4)

Tom Stoltman, silák zo škótskeho Invergordonu,je vysoký 203 centimetrov a váži neuveriteľných 174 kilogramov. Albatros, ako ho prezývajú pre jeho obrovské rozpätie rúk, dokáže zdvihnúť 430 kilogramov na mŕtvy ťah a spraviť drep s váhou 325 kilogramov.Tom si so sebou nesie silný životný príbeh, ktorý svedčí o jeho fyzickej aj psychickej sile.

Ako dieťaťu mu diagnostikovali autizmus. Nemal to v živote ľahké. Kvôli svojej diagnóze prežil v detstve naozaj všeličo. Deti mu často dávali pocítiť, že je iný. „V škole som sa trápil. Doma som sa zamykal vo svojej izbe. Nemal som žiadnych priateľov. Potom som začal športovať. Najprv som hral futbal,neskôr som začal chodiť do posilňovne. Začal som si viac veriť a rozprávať sa s viacerými ľuďmi. A hlavne som začal milovať to, čo robím,“ povedal.To ho motivovalo k tomu, že ako chlapec sľúbil svojej teraz už nebohej mame, že sa stane najsilnejším mužom sveta.

Lásku k športu si vybudoval aj vďaka svojmu o desať rokov staršiemu bratovi Lukeovi, ktorý ho od malička vo všetkom podporoval. Keď mal sedemnásť, Luke ho zoznámil s činkami. Spoločná drina a vzájomná podpora ich ešte viac zblížili. Obaja začali dosahovať celkom pekné úspechy. V roku 2019 sa bratia Stoltmanovci stali prvým súrodencami, ktorí sa spolu dostali do finále súťaže World’sStrongest Man. V roku 2021 tento úspech zopakovali. Celý svet ich pozná ako najsilnejších bratov na svete.

„Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožností.“ (Milan Rastislav Štefánik)

Zdroj: O kráse človeka – M. Bieliková