Leňochod

…aby ste nezleniveli, ale aby ste nasledovali tých, ktorí vierou a zhovievavosťou dedia zasľúbenia. Židom 6,12

Keď som bol malý chlapec zvykol som si ľahniť na zem a predstavoval som si, že strop je podlaha, všetok nabytok je pripevnený o strop. Bolo to zábavné, ale bol som rád, že v skutočnosti to tak nebolo.

Avšak existuje zviera, ktoré vidí celý svet akoby zo stropu, a pre mňa je ťažké neľutovať ho. Leňochod, ktorý žije v juho amerických a stredoamerických džungliach visí dolu hlavou a zriedkakedy, ak vôbec niekedy, sa dotkne zeme. Ak zíde na zem, kráča veľmi nemotorne po svojich lakťoch. Ak ale spadne do vody, dokáže plávať prekvapivo dobre – správnou stranou hore.

Je pravda, že leňochod sa pohybuje neuveriteľne pomaly ale keď je napadnutý, nie je pomalý. Svoje dlhé drápy používa s veľkou šikovnosťou a dokáže malé napádajúce živočíchy smrteľne zovrieť.

Leňochod trávi väčšinu svojho času kŕmením sa a spaním v korunách stromov džungle. Celý čas visí na konároch. Má ochranné sfarbenie do zelena, ktoré vytvárajú riasy žijúce v jeho srsti. Z tohto vzťahu majú úžitok aj riasy, pretože leňochod sa vystavuje slnku, ktoré je potrebné pre ich zdravý život. Leňochody sú vegetariáni a zvlášť obľubujú listy stromu z rodu Cecropia. Ich úhlavným nepriateľom je veľký vták harpyja, ktorý sa už dnes nachádza na zozname celosvetovo ohrozených druhov. Tento fakt pravdepodobne spôsobuje relatívne premnoženie leňochodov.

Pretože leňochod je pomalý, získal si povesť lenivého, po čom dostal aj svoje pomenovanie. No v skutočnosti lenivý nie je. Žije produktívnym životom. Príklad lenivého zvieraťa budeme musieť hľadať niekde inde.

Niekedy považujeme niektorého človeka za lenivého, aj keď taký nie je a robí všetko čo môže. Kresťanskou povinnosťou je povzbudiť takého človeka tak, ako len môžeme, aby sa zlepšil. A ak zistíme, že máme skolny k lenivosti, držme sa rady nášho biblického textu.