BÝVA VÁM V AUTE NA ZVRACANIE ?

Sedíte na mieste pasažiera v rodinnom aute, stromy sa mihajú, hlava sa vám točí, žalúdok máte ako na vode a zaplavuje vás vlhké  teplo?  Nie, to nie je zamilovanosť, to  je vám zle z jazdy.

Čo spôsobuje túto nevoľnosť?  Dochádza k nej, keď sa do mozgu dostávajú vzájomne si odporujúce informácie. Vaše oči a uši registrujú pohyb, zatiaľ  je však vaše telo v kľude. Alebo vaše telo zaznamenáva pohyb/napr. v lodnom podpalubí/, ale vaše oči ho nevnímajú. Tento konflikt núti mozog vysielať do zbytku vášho tela núdzové signály – zdvíhanie žalúdka, bolesti hlavy, studený pot a zvracanie. Ak sa chcete s nevoľnosťou , ktorú vám spôsobuje preprava v dopravných prostriedkoch vysporiadať,  zamyslite sa nad nasledujúcimi doporučeniami:

+  Najedzte sa  len ľahko, ale najedzte sa. Každý vie , že pred nastúpením na „horskú dráhu“-nie je dobré sa napchať.  U ľudí, ktorí sú náchylní  na nevolnosti, platí to isté – a  to pri jazde ktorýmkoľvek dopravným prostriedkom. Mnoho cestujúcich si vôbec neuvedomuje, že prázdny žalúdok je rovnako problematický-ako preplnený! Teda predtým, než nastúpite na palubu lietadla, do vlaku, lode, auta či autobusu, sa preto trochu najedzte.

+  Vyberte si najlepšie miesto. V aute platí, že najlepšie je, keď šoférujete, pretože vaše pohyby pri šoférovaní potom zodpovedajú tomu, čo vidíte. Ak nemôžete sedieť za volantom, potom je ďalšia najlepšia možnosť – sedadlo vedľa vodiča, kde máte výhľad na cestu a môžete predvídať zatáčky alebo nerovnosti terénu.

+  Nepozerajte sa bočným okienkom. Čím  je jazda rýchlejšia, tým horšie by ste sa cítili.

+  Seďte v kľude!  Oprite si hlavu a sústreďte sa na horizont alebo na nejaký vzdialený nepohybujúci sa objekt – aby sa vám žalúdok mohol ukľudniť.

+  Poriadne dýchajte. Dýchajte zhlboka a pomaly -tým zredukujete pocity úzkosti a prinesie vám to úľavu aj od ďalších príznakov. Dbajte na  prísun čerstvého vzduchu – v aute si pootvorte okienko, v lietadle si spusťte  nad hlavou ventiláciu.

+  Nečítajte. Ak človek pozerá dole na niečo, čo sa nepohybuje, zatiaľ  čo telo registruje pohyb, pocity nevoľnosti to ešte prehlbuje.

+  Cmúľajte zázvorové alebo mentolové cukríky – ukľudňujú žalúdok. Môžete ich užiť pred cestou alebo cmúľať počas prepravy.

+  Ak trpíte pri cestovaní ťažkou nevoľnosťou, môžete sa poohliadnúť i po nejakom voľne predajnom lieku, ktorý by vám pomohol. V mimoriadnych prípadoch si  môžete nechať predpísať liek lekárom na predpis. / Nezabúdajte však, že tieto lieky spôsobujú ospalosť a  môžu mať i ďalšie negatívne účinky./

Zdroj: Prameny zdraví

Pridaj komentár