Sedíte na mieste pasažiera v rodinnom aute, stromy sa mihajú, hlava sa vám točí, žalúdok máte ako na vode a zaplavuje vás vlhké teplo? Nie, to nie je zamilovanosť, to je vám zle z jazdy.
Čo spôsobuje túto nevoľnosť? Dochádza k nej, keď sa do mozgu dostávajú vzájomne si odporujúce informácie. Vaše oči a uši registrujú pohyb, zatiaľ je však vaše telo v kľude. Alebo vaše telo zaznamenáva pohyb/napr. v lodnom podpalubí/, ale vaše oči ho nevnímajú. Tento konflikt núti mozog vysielať do zbytku vášho tela núdzové signály – zdvíhanie žalúdka, bolesti hlavy, studený pot a zvracanie. Ak sa chcete s nevoľnosťou , ktorú vám spôsobuje preprava v dopravných prostriedkoch vysporiadať, zamyslite sa nad nasledujúcimi doporučeniami:
+ Najedzte sa len ľahko, ale najedzte sa. Každý vie , že pred nastúpením na „horskú dráhu“-nie je dobré sa napchať. U ľudí, ktorí sú náchylní na nevolnosti, platí to isté – a to pri jazde ktorýmkoľvek dopravným prostriedkom. Mnoho cestujúcich si vôbec neuvedomuje, že prázdny žalúdok je rovnako problematický-ako preplnený! Teda predtým, než nastúpite na palubu lietadla, do vlaku, lode, auta či autobusu, sa preto trochu najedzte.
+ Vyberte si najlepšie miesto. V aute platí, že najlepšie je, keď šoférujete, pretože vaše pohyby pri šoférovaní potom zodpovedajú tomu, čo vidíte. Ak nemôžete sedieť za volantom, potom je ďalšia najlepšia možnosť – sedadlo vedľa vodiča, kde máte výhľad na cestu a môžete predvídať zatáčky alebo nerovnosti terénu.
+ Nepozerajte sa bočným okienkom. Čím je jazda rýchlejšia, tým horšie by ste sa cítili.
+ Seďte v kľude! Oprite si hlavu a sústreďte sa na horizont alebo na nejaký vzdialený nepohybujúci sa objekt – aby sa vám žalúdok mohol ukľudniť.
+ Poriadne dýchajte. Dýchajte zhlboka a pomaly -tým zredukujete pocity úzkosti a prinesie vám to úľavu aj od ďalších príznakov. Dbajte na prísun čerstvého vzduchu – v aute si pootvorte okienko, v lietadle si spusťte nad hlavou ventiláciu.
+ Nečítajte. Ak človek pozerá dole na niečo, čo sa nepohybuje, zatiaľ čo telo registruje pohyb, pocity nevoľnosti to ešte prehlbuje.
+ Cmúľajte zázvorové alebo mentolové cukríky – ukľudňujú žalúdok. Môžete ich užiť pred cestou alebo cmúľať počas prepravy.
+ Ak trpíte pri cestovaní ťažkou nevoľnosťou, môžete sa poohliadnúť i po nejakom voľne predajnom lieku, ktorý by vám pomohol. V mimoriadnych prípadoch si môžete nechať predpísať liek lekárom na predpis. / Nezabúdajte však, že tieto lieky spôsobujú ospalosť a môžu mať i ďalšie negatívne účinky./
Zdroj: Prameny zdraví